Dlaczego kleszcze są tak niebezpieczne dla ludzi, jakimi sposobami można diagnozować boreliozę.

Większość osób boi się śmiertelnie dużych zwierząt, lecz tak naprawdę to nie one są najgroźniejsze. Dużo więcej niebezpieczeństw niesie na przykład spotkanie z niewielkimi pajęczakami czy owadami, które albo są wyposażone w zabójczy jad, albo zarazić mogą jedną z groźnych chorób.

W naszej strefie klimatycznej nie (dodatkowe info) ma wprawdzie niebezpiecznych pająków, ale bardzo duży problem zaczynają stanowić kleszcze. Łagodne i ciepłe zimy, bez dużych mrozów i brak naturalnych wrogów spowodowały w ostatnich latach niesamowity tych pajęczaków. Aktualnie można je spotkać praktycznie wszędzie, nawet parki w miastach i przydomowe ogrody wolne od nich nie będą, a spotkanie z nimi niesie niekiedy bardzo poważne konsekwencje ze zdrowiem.

Jeśli się na nią trafi, to należy bezzwłocznie zacząć leczenie, najczęściej odpowiednią kuracją antybiotykową. Aby to badanie było wiarygodne, to trzeba odpowiednio szybko dostarczyć pajęczaka do laboratorium, a nie zawsze będzie taka możliwość. Jeżeli się go nie zbada, to trzeba obserwować, czy nie zaczną się pojawiać jakieś niepokojące symptomy, można także po jakimś czasie samemu wykonać jakieś borelioza testy.

kleszcz - perspektywa

Każde spotkanie z kleszczem może stanowić zagrożenie, ponieważ mogą one być nosicielami wielu groźnych patogenów. Na odkleszczowe zapalenie opon wręcz można umrzeć, ale na szczęście dostępna jest na nie szczepionka. Niestety szczepionki póki co nie ma na boreliozę, kolejną chorobę przenoszoną przez te pajęczaki. Rozpoczęcie wcześnie leczenia daje duże szanse wyleczenia, lecz nie każdy z kleszczy nią będzie zarażał i nie każde zakażenie daje charakterystyczne symptomy. Jeśli więc ktoś miał ukąszenie i nie chce niepotrzebnie zażywać antybiotyków, to zrobić powinien badanie kleszcza w celu wykrycia bakterii.

Kleszcze żerują od wczesnej wiosny do późnej jesieni, mając kilka różnych form, z jakich każda będzie się musiała napić krwi. Wbrew powszechnie panującym opiniom nie skaczą one z wysoka, ale siedzą na niżej położonych krzewach, gałęziach czy trawie. Jeśli człowiek lub zwierzę się o to otrze, to zaczepiają się na nim, szukają odpowiedniego miejsca na skórze i się wkłuwają.