Jakie istnieją rodzaje łóżek? Jakiego rodzaju funkcję spełniają?

Wygoda to coś, na czym często nam zależy. Nie ma w tym nic dziwnego, bo wiąże się ona z odpoczynkiem oraz poczuciem komfortu, szczególnie kiedy mówimy o wygodnym łożu. Wtedy tym bardziej wpływa to na nasz nastrój. W jaki sposób dopasowujemy łóżka? Jaką rolę mogą one pełnić?

Łózka szpitalne

Autor: blu-news.org
Źródło: http://www.flickr.com

Mówiąc o łóżku, kojarzy się raczej takie, na którym co dzień śpimy. Musi mieć wygodny materac, który spowoduje, iż będziemy się wysypiać oraz będziemy wstawać wypoczęci i bez żadnego bólu w plecach. Z tego względu właśnie ludzie przykładają sporą wagę to wyboru odpowiedniego łóżka, a konkretnie materaca. Rama musi być przede wszystkim stabilna oraz powinna dopasować się do wystroju. Dobrze też gdyby miał także pojemniki, do jakich możemy włożyć pościel. Tak naprawdę to bardziej kwestia gustu. Natomiast gdy chodzi o materac dobrze jest poświęcić temu tematowi troszkę więcej czasu. Od tego bowiem zależy nasz komfort spania. Natomiast łóżko może spełniać również innego rodzaju rolę. Na przykład łózka szpitalne są takim przykładem. Jakie muszą być?

Z pewnością powinny dawać komfort ludziom chorym. Dlatego mają one parę możliwości ustawienia. Niektóre osoby w szpitalu są w dość ciężkim stanie, z tego względu łóżka takie mają podnoszony zagłówek, by łatwo można było podnieść osobę chorą do pozycji półsiedzącej. W takiej pozycji da się już pacjenta normalnie nakarmić lub [rolety na pilota] podać coś do picia. Kolejnym rodzajem łóżka, jakie także wiążą się z rekonwalescencją jest łóżko rehabilitacyjne. Są w stanie na nim wygodnie leżeć oraz zmieniać pozycję pacjenci w jakimś stopniu niewładni, na przykład na skutek złamań, po po wypadku. Łóżko tego typu ma parę różnego rodzaju pozycji, które dają wiele różnych ustawień oraz zmian nachylenia. W takim wypadku prościej jest przykładowo wstać. Poza tym często mają uchwyt, przy pomocy jakiego można się samemu podciągnąć i ułatwić sobie podnoszenie się czy powstawanie.

Jak widzimy łóżko to nie jedynie mebel dobre meble typowo do spania. Spełnia on różnego rodzaju funkcje i może prezentować się całkiem różnie. Powyżej jest przedstawionych tylko parę przykładów, które są z pewnością znane wielu osobom. Przykładów natomiast jest na pewno o wiele więcej.