Jak dbać o zęby i o dziąsła?

Higiena jamy ustnej jest potrzebna dla podtrzymania zdrowych zębów i przyzębia. Najpoważniejszym zagrożeniem dla zębów oraz dziąseł, a w dalszej konsekwencji – o tym się na ogół nie pamięta – dla całego organizmu, jest próchnica. Jej przyczyna jest dosyć niewinna – nagromadzająca się nazębna płytka i rozkładające się pozostałości pokarmowe. Ich eliminacja to jedyna szansa ratunku.

Płytka nazębna złożona jest w 60 procentach z drobnoustrojów i toksycznych produktów ich rozkładu. W większości wypadków będą to kwasy odpowiadające za uszkadzanie szkliwa zębów (co doprowadza do próchnicy) jak też związki niszczące tkanki przyzębia. Konieczną do życia energię drobnoustroje czerpią z resztek żywnościowych, przede wszystkim słodkich. Im dłużej rozkładające się resztki zostają w jamie ustnej, tym gorzej dla nas. Niezależnie od tego drobnoustroje tworzące płytkę nazębną ułatwiają jej kolonizację przez inne mikroorganizmy. Mechaniczne działanie płytki nazębnej na dziąsło upraszcza inwazję mikroorganizmów w głąb. Tak więc płytki nazębne są w ustach niepożądane więc trzeba je stamtąd likwidować. Istnieje mnóstwo sposobów czyszczenia zębów. Dobrze, jeżeli to dentysta żoliborz – sprawdź aktualności na stronie-> w serwisie – o najodpowiedniejszym dla każdego sposobie.

stomatolog - marina

Autor: Gabriel
Źródło: http://www.flickr.com

Dwa razy do roku zaleca się wizytę kontrolną u dentysty. W jaki sposób odnaleźć dobrego specjalistę w własnym mieście? Starczy w wyszukiwarkę internetową wpisać zwrot najlepszy periodontolog czy też stomatolog Łódź.

Podstawowym przyborem służącym do oczyszczania jamy ustnej jest szczotka do zębów, która to musi być wymieniana co parę tygodni. Jej kształt najlepiej dobierać indywidualnie. Ostatnimi czasy niezmiernie dobre oceny uzyskują szczoteczki elektryczne. Najbardziej korzystne jest szorowanie ząbków po każdym posiłku, a co najmniej rankiem i wieczorem. Ważne jest też oczyszczanie przestrzeni międzyzębowej. Jeżeli idzie o eliminację poddziąsłowej płytki nazębnej a także pozostałości pokarmowych spomiędzy zębów, niezrównana jest nić dentystyczna – łódzki dentysta (zobacz przejdź pod ten adres www.welldent.pl/). Przesuwamy ją w górę jak też w dół blisko powierzchni stycznej między zębami, używając za każdym razem nowiuteńkiego jej fragmentu. Osiągalne są rozmaite warianty nici dentystycznych, również w wersjach fluorowanych. Nitka woskowana pozostawia cienką warstwę wosku na nawierzchni zęba, co utrudnia wnikanie fluoru w paście do zębów. Z tego względu takiej nitki należy używać dopiero po szczotkowaniu.

Innymi instrumentami do czyszczenia międzyzębia są wykałaczki jak też szczoteczki międzyzębowe. Dzisiaj polecane są wykałaczki o trójkątnym przekroju. Istnieją również wykałaczki z fluorem. Znaczne przestrzenie międzyzębowe wymagają właściwie dobranych szczoteczek. Ważkim zabiegiem higienicznym będzie szczotkowanie języka. Gromadzi się na nim nalot stanowiący skład składników płytki nazębnej.