Świetne dla zdrowia

Od jakiegoś czasu wśród naszego społeczeństwa coraz bardziej popularne są sauny. Co ciekawe – zapewne nie każdy wie, że w Polsce konstruowano je już w X w. Korzystanie z sauny jest polecane przy różnego typu chorobach, też dla poprawy wydolności, ogólnego stanu zdrowia i podnoszenia odporności organizmu poprzez hartowanie. Polepsza wygląd skóry, też zmniejsza stres i znużenie.
Oczywiście mamy do dyspozycji wiele takich miejsc – w hotelach, centrach SPA and Wellness czy innych palcówkach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, iż ponieważ są to miejsca ogólnodostępne, należy zachowywać się tam w określony sposób.

A może sauna infrared?
Wspomniane rozwiązanie optymalnie spisuje się w przypadku osób, które korzystają ze sauny w celach leczniczych. Taka sauna wykorzystuje promienie podczerwieni, które ogrzewają wprost ciało, a nie powietrze naokoło, jak ma to miejsce w przypadku sauny tradycyjnej. Kabiny z saunami infrared są dość często wykorzystywane w działaniach rehabilitacyjnych. Seanse w podobnej saunie polecane są przy dolegliwościach reumatycznych, bólu głowy, jak również przy odchudzaniu.

Saunarium

Autor: Heribert Bechen
Źródło: http://www.flickr.com

Taką saunę można posiadać w mieszkaniu
Zainteresowanie, jakim w ostatnich latach poczęły szczycić się sauny, sprawiło, że na rynku pojawiły się usługi związane z wytwarzaniem oraz instalowaniem takich kabin. Coraz więcej osób montuje w warunkach mieszkaniowych sauny fińskie domowe. Asortyment proponowany przez producentów okazuje się tak rozległy oraz zróżnicowany, że nawet właściciele małych mieszkań mogą wygospodarować dla nich przestrzeń. Może się zdawać, że budowa sauny jest ogromną inwestycją, jednakże jeżeli często odwiedza się podobne obiekty, instalacja swojej sauny – sauny producent na pewno prędko się zwróci. W przypadku kiedy pomyśli się o takiej inwestycji, warto wyszukać odpowiednich fachowców, którzy mają praktykę w tego typu robotach. Osoby, którym marzy się sauna, nierzadko też decydują się na sauny infrared (ciąg dalszy).

Sauna parowa

Autor: Siedlisko Morena
Źródło: Siedlisko Morena

A co jeżeli nie czujemy się komfortowo w negliżu z ręcznikiem zasłaniającym intymne miejsca i pośród zupełnie nieznanych ludzi? Kiedy jesteśmy prawdziwymi zwolennikami sauny i wygospodarujemy odpowiedni kącik w mieszkaniu może należy rozważyć kupno własnej? Przy czym trzeba zdawać sobie sprawę, że wcale nie potrzebujemy na to dużo przestrzeni.

W wielu dużych domach, ale również w mieszkaniach ludzie posiadają sauny. Pozwalają one nawet na relaksujące spotkania ze znajomymi. Bo możemy się z nimi umówić na saunę w naszym mieszkaniu. Dlatego warto przemyśleć na jaką ilość ludzi przyszykować saunę, czy na 2 do użytkowania przez najstarsze osoby w domu, czy może na cztery lub pięć osób, bo dzieci mają już tyle lat, że też bez problemu mogą chodzić na saunę. Wszystko jest zależne od tego, co potrzebujemy i od tego, jaka przestrzeń będzie mogła zostać zaaranżowana na saunę i oczywiście wszystko będzie wiązało się z tym jak dużo pieniędzy możemy na taką zachciankę wydać (czytaj dalej)