Czym jest laboratorium oraz jakie sprzęty tam powinny się znaleźć? Czego nie powinno tam zabraknąć?

Laboratorium to miejsce, w jakim prowadzi się różnego rodzaju badania w różnych dziedzinach nauki lub pozyskuje się wyniki analiz lekarskich. By spełniało swoje zadanie potrzebny jest specjalistyczny sprzęt do laboratorium. Co w związku z tym znajduje się w takim miejscu?

Sprzęt do laboratorium

Autor: Tekniska museet
Źródło: http://www.flickr.com

Ilość sprzętów, które tam są jest ogromna dlatego też bez wątpienia nie sposób podać tu wszystkie.

Opublikowane w tym miejscu informacje są dla Ciebie zbyt lakoniczne? Jeżeli tak, to wejdź tu (https://www.nowafarmacja.com.pl/), na której znajdziesz podobne tematy.

Gdy dodamy do tego jeszcze różnego rodzaju odczynniki albo substancje chemiczne oraz meble, jakie muszą to wszystko zmieścić, to robi się nam spory zbiór. Na pewno też każde laboratorium prezentuje się trochę inaczej, zależnie od tego, do jakich celów się go używa. Do standardowych narzędzi zalicza się ampuła laboratoryjna, czyli całkiem szczelne naczynie, w jakim przechowujemy substancje chemiczne, których nie powinno się chować w standardowych pojemnikach.

Do wymierzenia substancji ciekłych może służyć menzurka, jaka jest chyba dużej ilości osób znana choćby z lekcji chemii. Pipeta to następna znana rzecz, to nic innego jak szklana rurka, którą przenieść możemy najróżniejsze ciecze. Obecnie są także pipety automatyczne, jakie w precyzyjny sposób mogą wymierzyć różnego rodzaju substancje. Do tych bardziej złożonych urządzeń przydatne są też jednorazowe końcówki do pipet. Do dokładnego dodawania cieczy używany jest też wkraplacz, którym można bardzo precyzyjnie oraz powoli wkraplać potrzebne substancje.

Probówka należy do niewielkich naczyń, jakich w laboratorium musi być sporo. Przez wzgląd na jej kształt, który uniemożliwia stawianie na blacie, konieczny jest też statyw na probówki. Z bardziej skomplikowanych i mało znanych rzeczy należy wymienić eksykator. To takie naczynie przypominające w kształcie garnek. Wykonane jest z grubego szkła i jest zamykane szczelną pokrywką. W tego typu miejscu można trzymać próbki, jakie są wrażliwe na wilgoć.

To tylko część spotykanych w laboratorium naczyń używanych bardzo często. Ciężko jest tak w jednym miejscu powiedzieć o wszystkich używanych rzeczach jak różne wagi, wymrażacze czy podgrzewacze. Z pewnością laboratorium jest miejscem fascynującym, jakie jest złożone z ogromnej ilości sprzętów.