Choroby charakterystyczne dla osób w podeszłym wieku. Jakie są objawy i do kogo zwrócić się o pomoc?

Osoby starsze często borykają się z różnymi problemami natury zdrowotnej. Sporo przypadłości jest charakterystyczna szczególnie dla osób starszych, podczas gdy u młodych nie występuje, lub też pojawiają się niezmiernie rzadko. Jakie są te bardzo charakterystyczne jak również do jakiego lekarza się z tego typu przypadłościami zwrócić?

Porad u lekarza

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Choroba Alzheimera dotyka głównie osoby powyżej 65 roku życia. Wzbudza ona wielki strach ponieważ jej objawy bardzo pogarszają komfort życia chorych. Przebiega ona w różny sposób u pacjentów jednak często powtarzającymi się objawami są drażliwość, wahania nastroju, agresywne zachowanie, trudności w mówieniu zanik pamięci. Objawy wzmagają się z upływem czasu i ostatecznie doprowadzają do u osoby chorej wyłączenia się z życia społecznego oraz rodzinnego. Wcześnie rozpoznaną chorobę możemy w większym stopniu kontrolować przez dłuższy czas i w jakimś stopniu opóźnić procesy zachodzące w mózgu. Z tego powodu kiedy zauważymy u siebie jakieś niepokojące objawy należy pójść do specjalisty. W takim wypadku pomóc powinien nam neurolog (zobacz również konsultacje neurolog warszawa) wrocław ma dużą ofertę wysokiej klasy specjalistów. Jednak lekarzy tej specjalizacji znajdziemy też w innych miejscowościach.

Dużo osób starszych boryka się z cukrzycą. Jest to głównie typ drugi cukrzycy, gdzie możliwość zachorowania na nią wrasta wraz z wiekiem danej osoby. Sądzi się, że częstość zachorowań na cukrzycę typu drugiego wynosi około 40 procent u osób, jakie mają powyżej 65 lat. W chorobie tej poziom glukozy w ciele jest zbyt wysoki. Chory odczuwa spore pragnienie, musi często oddawać mocz, łaknienie u takiej osoby jest większe aniżeli u zdrowego człowieka. Zaleca się sporo ruchu jak również specjalną dietę, która utrzyma dobry poziom glukozy w organizmie. Pacjenci przyjmują często insulinę. By dostosować odpowiednią jej dawkę potrzebna będzie wizyta u lekarza. Pomocny będzie diabetolog wrocław znowu ma sporą ilość lekarzy tej specjalizacji. Diabetolog zajmuje się nie jedynie leczeniem cukrzycy, lecz też jej powikłaniami, jakie niestety w takiej chorobie są dosyć częste.

Chorobą, na którą zapadają często osoby starsze jest nadciśnienie tętnicze. Zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem. Choroba ta występuje u około 75 procent osób powyżej 65 roku życia i jest to jedna z powszechnie występujących chorób w podeszłym wieku. Razem z wiekiem zwiększa się sztywność naczyń krwionośnych jak i zaburzona zostaje czynność usuwania sodu z organizmu, co powoduje takie problemy. Warto pójść po pomoc do lekarza pierwszego kontaktu, który powinien zalecić również wizytę u kardiologa.