Sposoby na depresję zimową

Gdy chmury pojawiają się na niebie, a dni stają się coraz krótsze, niektórzy z nas zauważają, iżz każdą chwilą mniej rzeczy sprawia im radość. Są obojętni wobec „rozwiązanych sznurówek”, melancholia i smutek coraz bardziej przeszkadzają im w codziennym funkcjonowaniu. W końcu nastaje moment, iż nie mają sił by wstać z łóżka w ciemny i zimny poranek. Depresja jest istotnym problemem, który przejawia się głównie zauważalnym i trwałym pogorszeniem samopoczucia.

psycholog

Źródło: flickr.com
Innymi zauważalnymi objawami są: lęk, niepokój, żal. Przy podejrzeniu zaburzeń depresyjnych należy poszukać pomocy lekarza psychoterapeuty (spójrz na to), który na podstawie wywiadu oraz badania podejmie decyzję czy niezbędna jest konsultacja psychiatryczna. Psychoterapeuta pomoże ”oswoić” chorobę i nauczyć jak z nią żyć, zwłaszcza pacjentom przywykłym do dużej aktywności – .

Swój czas i całą uwagę skieruje tylko na nas. Dzięki terapii, uzyskamy nową wiedzę, uświadomimy sobie swoje możliwości, motywy działań, znajdziemy drogę własnego rozwoju, dowiemy się w jaki sposób nawiązywać i dbać o prawidłowe relacje z otoczeniem. Psychoterapeuta pomoże nam poradzić sobie z trudnościami i zlikwiduje utrudniające życie objawy. Szkolenia dla psychologów łódź mogą okazać się bardzo pomocne w rozwiązywaniu problemów swoich pacjentów – sprawdź koniecznie Instytut ZP.

Biorąc pod uwagę, iż najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania depresji zimową porą jest deficyt światła słonecznego docierającego do nas w okresie jesienno-zimowym, głównym sposobem leczenia tego schorzenia jest wspomniana fototerapia. Stwierdzono, że dawka sztucznego światła efektywnie wpływa na wydzielanie hormonów oraz przekaźników mózgowych. Fototerapię można łączyć z lekami przeciwdepresyjnymi. Mają one zwalczać chorobę i poprawiać nastrój. Większość antydepresantów jest sprzedawana na receptę, wyjątek stanowią preparaty ziołowe, np. wyciąg z dziurawca, przyjmowany tylko po wizycie w gabinecie lekarskim.

Korzystne dla samopoczucia chorych okazują się również zimowe wyjazdy do krajów Europy Południowej. Również wskazane jest unikanie stresujących sytuacji, a także nienakładanie na siebie zbyt wielu obowiązków w tym trudnym okresie.

Przeczytaj, co znajduje się w tym serwisie. Te materiały również zapewne okażą się dla Ciebie niebanalne, gdyż przedstawiają zbliżoną tematykę.

Dobrze jest też częściej w miarę możliwości nie rezygnować z kontaktów towarzyskich oraz polubić codzienne spacery .