Dlaczego warto ochraniać zęby przed próchnicą, jakie są najczęściej stosowane materiały do wypełnień.

Próchnica zębów jest jedną z najpoważniejszych chorób naszego społeczeństwa. I to pomimo coraz bardziej nowoczesnych szczoteczek, past do zębów czy preparatów chroniących w dalszym ciągu ogromne ilości osób miewają kłopoty z zębami. W dużym stopniu przyczynia się do tego brak należytej higieny. Tak naprawdę najlepsza nawet szczoteczka nie umyje sama zębów, jeśli jej właściciel nie będzie się tym zajmował regularnie, to tu już nic nie pomoże. Jeśli dołoży się do tego niewłaściwą dietę, składającą się z ogromnej ilości słodzonych napojów i słodyczy, to przepis na dziury w zębach gotowy.

A jeśli zaczną się one już pojawiać, to należy jak najszybciej z nimi zrobić porządek. Leczenie zębów w pierwszych stadiach próchnicy jest praktycznie bezbolesne i bardzo tanie.

Nie wahaj się, tylko poczytaj więcej porady psychologiczne warszawa na omawiany wątek – informacje okażą się na pewno niesamowicie fascynujące, więc kliknij tutaj i zobacz więcej.

Problemy zaczynają się robić, jeżeli zajdzie potrzeba kanałowego leczenia, wówczas trzeba się liczyć co najmniej z kilkoma wizytami i kilkuset złotymi do wydania. Dlatego też należy systematycznie chodzić do dentysty i na bieżąco leczyć wszystkie dziury, jakie zaczną się pojawiać.

Dentysta

Autor: ND Strupler
Źródło: http://www.flickr.com

Niezwykle ważną rzeczą przy leczeniu zęba jest rodzaj użytego materiału do wypełnień. materiały stomatologiczne w ostatnim czasie znacznie ewoluowały, aktualnie nowoczesne wypełnienia są naprawdę bardzo mocne i dobrze przyczepiają się do zębów. Ma to o tyle znaczenie, że zęby po założeniu plomby mają być normalnie używane, a co za tym idzie narażone na ścieranie i gryzienie twardego jedzenia. Jeśli materiał wypełniający byłby nie najlepszej jakości, to w pewnej chwili mógłby on wypaść lub się ukruszyć, a to wiązałoby się z ponownym leczeniem. Obecnie najczęściej wykorzystuje się utwardzane światłem wypełnienia kompozyty. Najczęściej kładzione są one je warstwami, każdą kolejną odpowiednio utwardzając, i tym sposobem łata się zęba.

Prawidłowo wykonane plomby bez problemów mogą wytrzymać wiele lat używania, oczywiście od warunkiem odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej. A im plomb będzie mniej, tym więcej prawdziwego zęba pozostanie, a leczenie będzie dużo szybsze i mniej będzie bolało.