Czy odpowiednie odżywianie oraz sport to jedyne co można zrobić by zadbać o zdrowie? Dlaczego warto pamiętać o profilaktycznych wizytach u lekarza?

Dbanie o własne zdrowie to kwestia pierwszorzędna. Jednak to nie tylko zdrowe odżywianie i uprawianie sportu, lecz także systematyczne kontrolowanie stanu zdrowia u lekarza. Z pewnością również nie należy bagatelizować różnych symptomów chorób, kiedy nasz organizm daje nam sygnały, że coś jest z nim źle. O co w związku z tym zadbać w szczególności i w jaki sposób to robić?

Gabinet ginekologiczny

Autor: Agência de Notícias do Acre
Źródło: http://www.flickr.com

Niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, że opieka medyczna to nie jedynie standardowe wizyty u lekarza specjalisty lecz też chociażby różne akcje podczas, jakich można wykonać bezpłatne badania profilaktyczne. Tematyka tego typu programów jest różna tak jak i zakres badań. Co roku na przykład organizowana jest wielka akcja walki z czerniakiem. Można wtedy bezpłatnie poddać się badaniom dermatologicznym sprawdzającym znamiona na naszej skórze. Czasami nie zwracamy uwagi na takie kwestie, a prawda jest taka, iż zapadalność na czerniaka jest duża. Przyczynia się do tego również częste przebywanie na słońcu, dlatego tak istotna jest odpowiednia ochrona w postaci kremów z filtrem. Natomiast mimo wszystko i tak dobrze jest przynajmniej raz w roku kontrolować znamiona aby być pewnym, że rakowe zmiany będą wykryte we wczesnym stadium.

Tym bardziej kobiety powinny pamiętać o systematycznych wizytach u ginekologa. Jest to ogromnie ważne gdyż ilość groźnych chorób związanych z przypadłościami kobiecymi jest bardzo duża. Wszelkiego rodzaju nowotwory piersi lecz również narządów płciowych, przykładowo rak szyjki macicy albo jajników. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, ponieważ rak zdiagnozowany we wczesnym stadium to duże prawdopodobieństwo wyjścia z choroby. Istotne, że takich specjalistów możemy znaleźć wszędzie tak w dużych jak też małych miastach. Dlatego gdy interesuje nas ginekolog Łódź tak samo jak wiele innych miejscowości ma sporo ofert. Nie stosujmy zatem wymówki, że trudno dostać się do ginekologa, bo nie jest to prawdą. Pamiętamy o regularnej cytologi, USG piersi, jak też mammografii dla pań powyżej pięćdziesiątego roku życia ponieważ może nam to nawet ocalić życie.

Dla mężczyzn bardzo ważne są badania prostaty. Każdy mężczyzna około pięćdziesiątego roku życia dobrze by poddał się takiemu badaniu, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Badanie jest niestety średnio komfortowe, natomiast trzeba przełamać się oraz pamiętać, że chodzi o stan naszego zdrowia. Zezłośliwienie prostaty jest bardzo niebezpieczne. W związku z tym pamiętajmy o profilaktyce, ponieważ to dzięki niej możemy wykryć niepokojące zmiany na bardzo wczesnym etapie choroby.