Sauna

A może by tak skorzystać z sauny? Znana od wieków, określana gorącą terapią dla duszy i ciała jest coraz łatwiej dostępna.

Od jakiegoś czasu pośród naszego społeczeństwa coraz bardziej lubiane są sauny. Co ciekawe – pewnie nie każdy wie, że w Polsce tworzono je już w X w. Korzystanie z sauny jest zalecane przy różnego rodzaju chorobach, także dla poprawy wydolności, ogólnego stanu zdrowia i podnoszenia odporności organizmu poprzez hartowanie. Polepsza kondycję skóry, dodatkowo zmniejsza stres i znużenie.
Oczywiście mamy do dyspozycji wiele takich miejsc – w hotelach, centrach SPA and Wellness czy innych palcówkach. Należy jednak brać pod uwagę, iż ponieważ są to miejsca ogólnodostępne, musimy zachowywać się tam w określony sposób.

Sauna parowa
Autor: Siedlisko Morena
Źródło: Siedlisko Morena

A co jeśli nie czujemy się komfortowo nago z ręcznikiem zakrywającym intymne miejsca i wśród całkowicie nieznanych ludzi? Jeśli jesteśmy prawdziwymi miłośnikami sauny i wygospodarujemy wystarczający kącik w domu może warto wziąć pod uwagę kupno własnej? Przy czym trzeba zdawać sobie sprawę, iż wcale nie potrzebujemy na to dużo miejsca.

W tym celu rzecz jasna musimy po pierwsze podjąć decyzję, w którym miejscu mogłaby ona zostać zamontowana. Dobrym rozwiązaniem jest zakup sauny na wymiar. Dzięki temu uda nam się zagospodarować nawet jakiś zdawałoby się niespecjalnie użyteczny fragment. Powinniśmy też zdecydować o rodzaju i odcieniu drewna, z jakiego będzie stworzona kabina wraz z akcesoriami – siedziskami, półkami. Rzecz jasna przy wybieraniu wykonawcy, u którego będziemy chcieli zlecić wykonanie sauny na wymiar można brać pod uwagę jego doświadczenie, opinie klientów, czas gwarancji, a także to, czy w razie kłopotów z użytkowaniem po okresie gwarancji oferuje serwis.

Czy na zainstalowanie sauny potrzebujemy dużo miejsca? Zasadniczo nie, można ją mieć nawet na balkonie. Świetnie można wykorzystać z pozoru niepraktyczne strefy poddasza – a to za przyczyną sauny ze skosem. Kiedy mamy do dyspozycji nieduży metraż i niską wysokość nie powinniśmy martwić się, iż w naszej łaźni będziemy czuć się jak sardynka w puszce. Sauny ze skosem często wyposażone są w całkiem przeszklone drzwi, dzięki czemu korzystając z dobrego działania wysokiej temperatury nie będziemy się czuli jak w zamknięciu. Sauna w mieszkaniu wcale nie jest wariantem tylko dla bogaczy. Konsekwentne korzystanie z niej świetnie wpłynie na nasze zdrowie, a będzie to prostsze, gdy będziemy ją mieć w zasięgu ręki.